– Historia Domu Pomocy Społecznej

Historia Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec”

Nasza placówka posiada ciekawą i dość przewrotną historię, choć jest niewiele źródeł, które się nią dzielą. Mimo że jej pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne, od samego początku służyła ludziom

Lata wstecz…

Przed II Wojną Światową znajdowała się tutaj karczma powiatowa – miejsce spotkań i biesiad miechowiczan oraz mieszkańców zabrzańskiej Rokitnicy, głównie myśliwych. Budynek, położony w malowniczym, miechowickim lesie, na uboczu, z dala od zgiełku, sprzyjał miłej rozrywce i towarzyskim spotkaniom. Mury rozbrzmiewały muzyką i radosnym gwarem, a karczma cieszyła się dużą sympatią. 

W okresie II Wojny Światowej przekształcono ją jednak w ośrodek szkolenia NSDAP – na co również miało wpływ atrakcyjne położenie – a po 1945 roku w Ośrodek Szkolenia Kadr. Przypuszcza się, że w tamtym okresie budynek był świadkiem wielu ważnych i ciekawych wydarzeń, które pozostawiły po sobie mnóstwo skarbów. I choć okresowo wzbudzają one zainteresowanie – to jednak nadal pozostają nieodkryte.

W czasie stanu wojennego budynek został przekształcony na Ośrodek Odosobnienia Dla Internowanych Kobiet – opozycjonistek. I tutaj poniekąd zaczyna się właściwa historia naszego Domu, który od tej chwili miał już na zawsze służyć Kobietom. 

Obecnie

Dom Pomocy Społecznej „Wędrowiec” powstał w 1993 roku i jest jednostką organizacyjną miasta Bytomia. Jego przeznaczeniem jest pomoc Kobietom o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej i posiada 40 miejsc dla Podopiecznych. W 2010 roku budynek przeszedł generalny remont oraz rozbudowę części mieszkalnej, co pozwoliło dostosować go do osób o różnych potrzebach i stworzenie sprzyjających warunków życia. Obecnie Mieszkanki zajmują 2 i 3 osobowe, wygodne pokoje z łazienkami, zaaranżowane tak, by mogły czuć się jak w domu oraz dostosowane do ich indywidualnych, specjalnych wymagań.

Na wszelkich zmianach nie ucierpiał krajobraz. Nadal nasz Dom otacza ten sam, piękny las. Wjazd, znajdujący się od strony drogi nr 94, oznaczony jest skromną, czerwoną tablicą, a budynek nie dominuje nad lokalną przyrodą.

Choć obecnie charakter „Wędrowca” jest zupełnie inny niż w czasach, kiedy mieścił się w nim Ośrodek dla Internowanych Kobiet, nie można oprzeć się wrażeniu, że nasze Podopieczne również mają w sobie coś z opozycjonistek. One także zmagają się z rzeczywistością, również są dalekie od jej reguł. Nie są jednak za to w żaden sposób napiętnowane, nie muszą się czuć odosobnione. Mieszkają w „Wędrowcu”  w atmosferze akceptacji i przychylności, wspierane w swojej inności, a przede wszystkim szanowane za to, kim są. 

15 października 2014 roku Towarzystwo Miłośników Bytomia ufundowało tablicę upamiętniającą historię Ośrodka Odosobnienia dla Internowanych Kobiet, która została umieszczona na murach Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec”.

Back to top