– Zakres usług
Wyspecjalizowana kadra oraz odpowiednie przystosowanie naszego Domu pozwala nam na zapewnienie odpowiednich warunków oraz wsparcie życia osób niepełnosprawnych.
Nasze Mieszkanki na każdym etapie pobytu w Domu mogą liczyć na wsparcie i pomoc zespołu opiekuńczo-terapeutycznego. Naszym zadaniem jest rozpoznawanie Ich potrzeb, rozwiązywanie problemów i pomoc w pokonywaniu trudności. Dla każdej Podopiecznej tworzony jest indywidualny plan wsparcia, który jest wspólnie z Nią realizowany i weryfikowany. Pomagamy również w podjęciu decyzji w sprawie wyboru pracownika pierwszego kontaktu oraz nawiązujemy współpracę z rodzinami naszych Podopiecznych.
Nasz Dom umożliwia i organizuje pomoc Mieszkankom w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, przysługujących Im w takim samym stopniu jak innym pacjentom. Zapewniamy kontakt ze specjalistami oraz specjalistyczne badania. Posiadamy gabinet zabiegowy zaopatrzony w leki, artykuły sanitarne, środki higieniczne oraz przedmioty ortopedyczne. Placówka pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność do wysokości limitu ceny, przewidziane w przepisach o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.Raz w tygodniu przyjeżdża do nas lekarz internista. W przypadku nagłych zachorowań udziela pomocy na wezwanie. Podopieczne są pod stałą opieką lekarza psychiatry i neurologa.
Pracownik socjlany wspiera nasze Mieszkanki w sprawach socjalno-bytowych już od momentu wydania decyzji kierującej daną osobę do Domu Pomocy Społecznej. Odgrywaają bardzo istotną rolę w życiu naszych Podopiecznych, będąc niejako Ich łącznikami ze światem zewnętrznym. Świadczy on usługi, które obejmują pomoc w sprawach życia codziennego, nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem i pomoc w załatwianiu spraw osobistych i urzędowych, poprzez współpracę z instytucjami publicznymi. Są wsparciem dla nowo przybyłych Mieszkanek, pomagając Im oswajać się z nową rzeczywistością i biorąc aktywny udział w Ich adaptacji, wspierają także w rozwiązywaniu wszelkich problemów i pomagają w dopełnieniu formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami. Utrzymują również ścisły kontakt z rodzinami naszych Podopiecznych, a także odpowiadają za prowadzenie spraw Mieszkanek, w tym akt osobowych, rent, zasiłków, emerytur oraz odpłatności za Ich pobyt w Domu.
Wraz z Zespołem Opiekuńczo-Terapeutycznym, pracownik socjalny przejmuje pełną odpowiedzialność za rozpoznanie potrzeb, życzeń, a także problemów nowoprzybyłej Mieszkanki.
Poza zajęciami ogólnousprawniającymi, w naszym Domu, na zlecenie lekarza, prowadzona jest również rehabilitacja. Nasze Podopieczne mają do dyspozycji bogato wyposażoną w najnowszy sprzęt salę rehabilitacyjną, w której prowadzone są zajęcia usprawniania ruchowego. Wykonujemy zabiegi fizykoterapeutyczne oraz masaże, prowadzimy gimnastykę, korzystamy ze sprzętu rehabilitującego. Organizujemy także rehabilitację przyłóżkową dla Mieszkanek, które nie poruszają się samodzielnie.
Psycholog w „Wędrowcu” zajmuje się diagnozą psychologiczną i neuropsychologiczną. Prowadzi terapie funkcji poznawczych, uczestniczy w interwencjach kryzysowych, a także oferuje psychoterapię wspierającą. Wnikliwa obserwacja naszych Mieszkanek pozwala na indywidualne, rzetelne podejście do Ich problemów, a nadrzędnym celem jest przekłucie Ich słabszych stron w potencjał, co ma na celu podnieść Ich samoświadomość i odbudowę poczucia własnej wartości.
Nasz psycholog kieruje się maksymą M.H.Ericksona: I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz robić, to pokazać innym, że taki jesteś, która stała się mottem całego naszego zespołu.
W naszym Domu codziennie są organizowane zajęcia terapeutyczne, które odbywają się w odpowiednio przystosowanych salach i pracowniach. Podopieczne dzielone są na grupy według stopnia niepełnosprawności, co pozwala nam na jak najlepsze dostosowanie zajęć do Ich możliwości. Podczas zajęć uczymy Je funkcjonowania w życiu codziennym i społecznym i pokazujemy, że mogą żyć tak samo, jak inni ludzie, bez względu na swoje ograniczenia. Terapia jest prowadzona indywidualnie lub grupowo.
Jakie formy terapii prowadzimy?
Prowadzimy także dodatkowe zajęcia, takie jak dogoterapia, terapia przez ruch i muzykoterapia dla chętnych Mieszkanek
Staramy się, by oferowany przez nas program terapii, będący standardem w każdym DPS, stanowił atrakcyjną wartość i dawał radość naszym Podopiecznym, dlatego dążymy do tego, by jak najbardziej uatrakcyjniać formę terapii zajęciowej. W miarę możliwości staramy się prowadzić zajęcia poza terenem Domu, aby umożliwić Mieszkankom nawiązanie relacji z osobami z innego otoczenia oraz światem zewnętrznym. W zależności od sezonu, organizujemy naszym Podopiecznym wycieczki krajoznawcze i wizyty w takich miejscach, jak filharmonia, teatr, muzeum, kino, restauracja, oceanarium czy basen. Umożliwiamy Im wyjścia do sklepu w ramach treningu ekonomicznego i nauki obycia w społeczeństwie, a także do salonów kosmetycznych czy do fryzjera. Nasze Podopieczne regularnie angażują się w wolontariat, np. w zaprzyjaźnionym schronisku dla bezdomnych zwierząt „Psitul mnie” w Zabrzu. Współpracujemy również z Biblioteką Pedagogiczną w Bytomiu, by zapoznawać Podopieczne ze światem książki, a także utrzymujemy kontakty z zaprzyjaźnionymi Domami Opieki Społecznej, dzięki czemu Mieszkanki mogą zawierać nowe znajomości, jak również z uczniami ze szkół specjalnych oraz dziećmi z bytomskich przedszkoli.
Podczas zajęć i terapii staramy się unikać nudy, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna w życiu tak wysoko wrażliwych osób, jak nasze Podopieczne, jest rutyna, dlatego zawsze staramy się szukać złotego środka, by nasze poczynania budziły w nich pozytywne wrażenia i zachęcały do aktywnego uczestnictwa. Nie stosujemy żadnych form nacisku, które mogłyby wywoływać dyskomfort i budzić poczucie zagrożenia – pozytywnie wspieramy Ich wewnętrze motywacje, jednocześnie dbając o dyscyplinę i realizując przygotowany program.
.
Dom Pomocy Społecznej “Wędrowiec przeznaczony dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną położony jest w sercu miechowickiego lasu, pomiędzy Bytomiem a dzielnicą Zabrza – Rokitnicą, wystarczająco daleko, by nie słyszeć zgiełku miasta, a jednak na tyle blisko, by w kilka minut dojechać do centrum.